Jak na dveře? 

Základní funkcí, kterou dveře plní, je funkce komunikační. Dveře však i vizuálně spojují prostory. Zároveň oddělují prostory s různým klimatem (koupelna, předsíň) a využitím (obývací pokoj, ložnice). Právě tyto požadavky na rozdílné využití a vlastnosti prostor vyžadují rozmanitost a variabilnost i v konstrukčním řešení dveří.

V obchodech najdete dveře v typizovaných rozměrech, ale za příplatek je možné objednat si i dveře nestandardních rozměrů. Základní rozměr dveří 600 mm je odvozen od šířky potřebné pro přechod jedné osoby. Běžné typizované rozměry dveří jsou 600, 700, 800, 900 mm. Tímto rozměrem odpovídají i rozměry typizovaných zárubní. Při nich je výměna jednoho křídla za druhé možná bez problémů. Při šířce dveří je důležité, aby dveře umožnily stěhování větších předmětů, nábytku a bytového zařízení. Vstupní dveře do bytů v bytových i rodinných domech se používají obvykle jednokřídlé, široké 900 mm. Do rodinných domů mohou být použity i dvoukřídlé dveře šířky 1100 -1 500 mm, přičemž šířka jednoho křídla musí být minimálně 700 mm. Standardní výška dveří je 1 970 mm.

V posledním období je však novinkou v designu dveří právě nestandardní výška. Dveře s nestandardními rozměry často sahají až po strop. Pokud byste se rozhodli pro nestandardně vysoké dveře, dbejte na výběr dobrého kování. Rozměrem dveří je totiž přímo úměrná i hmotnost dveřního křídla a tomu je třeba přizpůsobit i nosnou konstrukci. Dalším případem použití dveří s atypickou výškou je použití ve starých domech. Zde však nejde o design, ale o čistě praktické hledisko. Mezi starými domy a novostavbami je totiž určitý rozdíl. Výška místností ve starých domech je větší (do 3,5 m) než v nových domech. Světlá výška se zde pohybuje od 2,6 - 2,7 m. Jinak vypadají dvoumetrové dveře v místnosti s výškou 3,5 a jinak, když má místnost téměř o celý metr méně. Obecně platí, že dnes si můžete vybrat ze široké nabídky materiálového provedení, profilových tvarů a barevných možností.

Vstupní dveře

Vstupní dveře jsou jakousi vizitkou obyvatel domu, důležitým stylovým prvkem, reprezentují vkus a individualitu majitele. Bývají zvýrazněny tvarem, materiálem, přidáním dalších prvků, pergol, markýz apod. Vybrat si lze ze široké škály, ať už designu nebo materiálu. Vstupní dveře do bytu musí kromě spolehlivého fungování, estetických a reprezentativních kritérií splňovat i další požadavky: zvukotěsnosti, požární odolnosti a bezpečnosti. Tvoří jakýsi keramický, akustický a optický filtr.

Pro vstupní dveře do bytu platí tytéž požadavky jako pro vchodové vstupní dveře. I když na ně nejsou kladeny až takové požadavky na designové ztvárnění. Používají se většinou hladké plné. Pokud nejsou zvláštní bezpečnostní, měly by umožňovat alespoň zabudování bezpečnostního kování.

Balkonové dveře

Umísťují se při vstupu na balkon nebo mezi terasou a obytným prostorem. Dnes nejpoužívanějším materiálem na tyto dveře je plast. Důvodem jsou tepelné a zvukově izolační vlastnosti, snadná údržba a nižší cena. Vyrábějí se však i balkónové dveře dřevěné a kovové (hliníkové).

Dveře interiérové

Dveře umístěné uvnitř bytu oddělují místnosti se stejnou nebo podobnou teplotou, proto i jejich konstrukce může být jednodušší. Nejlepším a nejrozšířenějším materiálem pro jejich výrobu je dřevo - ať už masiv nebo materál na bázi dřeva. Dřevo samotné zlidšťuje a zpříjemňuje prostor. Výběr je možný z dveří typizovaných s fixními rozměry, povrchovou a tvarovou úpravou, nebo si můžete dát zhotovit dveře na míru, či zrenovovat dveře staré. Při dnešní nabídce není problém, přizpůsobit dveře barevně svým potřebám, či přesněji potřebám konkrétního interiéru. V případě dveří na zakázku musíte počítat s tím, že investice bude o něco vyšší. Pokud se na dveře díváte čistě z praktického hlediska, sáhnete s největší pravděpodobností po dveřích s hladkou povrchovou úpravou bez prosklení. Jejich výběr je velký, jsou cenově nejdostupnější a vyhovují většině účelů. Kdo ocení i design a materiál, může si vybrat z nápadnejších modelů s různými ozdobnými prvky, s kombinací skla nebo jinými uměleckými prvky.

Při výběru typu dveří je také důležité, zda dveře vedou do místnosti neosvětlené. Například, když má byt centrální vstupní halu, z níž se několika dveřmi vchází do ostatních místností bytu, tehdy je lepší zvolit dveře s určitou mírou prosklení. Je to vhodné zejména u dveří do obývacího pokoje, kuchyně, které pak sekundárně prosvětlí i vstupní halu.

Dveřní křídlo z masivu

Konstrukce dveří z masívu jsou nejjednodušší, jsou vyrobeny z celistvých kusů dřeva. Mají velmi dlouhou životnost až 50 let, na jejich výrobu je potřeba kvalitní, dostatečně vysušené dřevo. Dřevo je živý materiál, může pracovat ještě několik let až desetiletí po zpracování, reaguje především na změnu vlhkosti. Dveře z masivu se vyrábějí ze dřeva sušeného 2 až 3 roky. Jejich cena je proto vysoká v porovnání s dveřmi z lepených profilů. Při výrobě dveří z masivu se z domácích dřevin používají zejména smrk, borovice, dub, buk, jasan, modřín, olše. Na povrchovou úpravu se používají oleje a vosky. U vstupních dřevěných dveřích je třeba dbát na pravidelnou údržbu nátěry a ochranu před přímým sluncem a deštěm. Obecně se však dá říci, že výroba dveří z masivu je na ústupu.

Dveře na bázi dřeva

Dnes se dveře zhotovují zejména z dřevotřískových a lepených lamelových průřezů nebo desek. Ty jsou objemově stálé a vysoce odolné i akusticky. Při běžném pohledu není viditelné, zda jde o masív nebo lepený profil a jejich kvalita je v mnoha ohledech srovnatelná s dveřmi z masivu. Navíc jsou takové dveře nesrovnatelně levnější.

Výplň dveřního křídla tvoří:

Lehké materiály (voštinové jádro, trubkovité dřevotřískové jádro).

Plné dřevotřískové jádro. Takové dveře jsou vhodné do prostor s vysokou zátěží. Dřevotřískové desky se vyrábějí z jemných dřevěných třísek a hoblin vysokotlakým lisováním, s použitím umělého pryskyřičnatého lepidla. Pozitivem těchto dveří je vysoká objemová stálost, negativem vysoký podíl lepidla.

Jádro z vícevrstvých desek. Tyto desky jsou složeny z dřevěných vrstev, které se lepí tak, že průběh vláken ve dvou sousedních vrstvách je na sebe kolmý.

Jádro z lepenky z měkkého dřeva. Lepenkové desky jsou ze slepených k sobě dřevěných lišt.

Povrch dveřního křídla může být pokryt fólií, laminátem nebo dýhou.

Kovové dveře

Kovové dveře mají široké využití a uplatnění zejména v moderní architektuře a veřejných stavbách. Z materiálů se používá zejména hliník, ocel a mosaz. Vlastnosti hliníku umožňují vyrobit dveře s tvary plastových profilů. Mají však větší tuhost a stabilitu a tím i lepší funkční vlastnosti a delší životnost. Specifické postavení a uplatnění má kov i při výrobě bezpečnostních dveří, kde jsou konstrukce dveřního křídla i zárubeň ocelové.

Životnost dveří

Je závislá na použitém materiálu a kvality zhotovení dveří, její délka je přibližně 25-30 let. Nejdelší životnost mají dveře z masivu - až 50 let. Doba, během níž dveře budou sloužit ke spokojenosti je však závislá i na péči o ně.

Čištění a ošetřování dveří

Způsob údržby a čištění dveří záleží na materiálu, ze kterého je dveřní křídlo zhotovené.

Dveře s povrchovou úpravou dýha a fólie se ošetřují přípravky určenými na údržbu nábytku, nanesenými na měkkém hadříku nebo houbičce. Postupuje se podle návodu na přípravku. Použít se dá i vlhký hadřík namočený ve vlažné vodě, s následným důkladným vysušením povrchu. Je třeba se vyvarovat kontaktu dveří s tvrdými předměty, jako jsou kov či sklo. Dveře z masivu se ošetřují speciálními čistidly. Účinek čističe vyzkoušejte vždy na skrytém místě - závisí na typu povrchové úpravy.

Dveře by měly být instalovány v dostatečné vzdálenosti od topných zařízení, zářičů tepla a otevřeného ohně.