Dveře napoví, kdo za nimi bydlí . . . 

Dveře otvírají cestu do domu i do bytu. Měly by s interiérem ladit stylově, materiálově i barevně. Dveře mají i své bezpečnostní vlastnosti, které zvlášť oceníme, máme-li doma děti, zvířátka nebo si chceme uchovat pocit nerušeného soukromí.

Při koupi nových dveří je z čeho vybírat.

Co první upoutá, když vcházíme do místnosti? Jsou to právě dveře. Vezmeme za kliku a pootevřeme je. Když zapraskají, zavržou, je po dojmu. Proto vedle estetické stránky myslíme při jejich pořizování i na stránku praktickou.

Panty jsou jako klouby

Při pořizování dveří myslíme nejen na pěkný vzhled, ale také na provozní užitek a na bezpečnost naši i těch, kteří s námi bydlí. Na děti, které mají ještě křehké prstíky, na domácí zvířecí mazlíčky, kteří tudy denně mnohokrát probíhají.
Dveře jsou bytovým prvkem, který esteticky, stylově a i užitkově má plně zapadnout do domácnosti. Největší pozornost věnujeme místnostem, které bývají vlhčí nebo menší (koupelna, komora, spíž, prádelna, balkon, toaleta). Do těchto dveří lze umístit větrací mřížku.

Další záležitosti svěříme odborníkům. Ti vědí, jak vlhkost působí na mechaniku dveří i na jejich konstrukci. Dveře pak díky tomu „pracují“, prohýbají se, netěsní. A to hlavně tam, kde teplota nepřekročí 10 °C, anebo tam, kde jsou velké teplotní rozdíly.

Posuvné dveře

Jako u moderních skříní i tady se můžeme rozhodnout pro posuvný typ, když chceme, aby otvírání bylo rychlejší a lehké. Posuvné dveře často mohou být do stěny zakomponovány tak, že s ní téměř splývají. Nejsou to již dveře, je to otevírající se stěna, něco jako „Sezame, otevři se“. Konstrukčně může jít o pojezdovou kolejnici, doplněnou dorazovou částí zárubně, tj. bočním dorazem. Nebo o ještě jednodušší a kompaktnější hliníkové kování, bez bočního dorazu, či do pouzdra. Je vhodné tam, kde máme umístit dveře do příčky s co nejmenším nárokem na vlastní sílu stěny.

Prosklená posuvná křídla dveří prosvětlí a provzdušní prostor.

Umíme s dveřmi zacházet?

Líbí se vám dveře dýhované, lakované, fóliové, nebo masivní? Dveře mají spoustu vlastností, kterými se liší. Tím základním je konstrukce, účel použití a povrchová úprava.

  • Hlavním kritériem pro výběr, jak uvádějí shodně odborníci, je jejich míra mechanické, estetické, akustické a provozní (náročnost prostředí) odolnosti. Dýhované, lakované či masivní typy se nehodí do obchodních center, protože jsou vystaveny velmi frekventovanému veřejnému provozu. Hodí se ale do bytu, kde mohou poskytnout teplo domova.
  • Dveře vždy chráníme před prudkým zavíráním silou či průvanem a údery mechanickými, protože se křídla, zárubně i zámky, také povrchy, mohou poškodit.
  • Když utíráme prach a vysáváme koberce, mysleme i na dveře a jejich povrchovou úpravu, které prach nesvědčí stejně jako našim průduškám. Výrobci se snaží povrchovým úpravám sami pomoci použitím laků vytvrzovaných UV zářením.

Dveře pro moderní interiér

V současnosti je nejprodávanější Lifestyle program. Takové jsou např. dveře Intarsia nebo Swing. Už samotné názvy jsou svižné a moderní, nápadité. Tyto dveře, často dýhované, nepostrádají důležitou estetickou funkci, avšak při své mimořádné vnitřní konstrukční nápaditosti mohou být i nenápadné a spíš s bytovou stěnou splývat. Výrobci se tu řídí heslem, že méně znamená více.
Zatímco klasické retro dveře chtějí vynikat, zdůraznit každý prvek, dveře pro moderní interiér dbají na stylovou čistotu, v jednoduchosti vidí genialitu a mnohé typy dovedou panty nebo polodrážky dveřního křídla dovedně skrýt. I skleněné výplně se dnes obejdou bez zasklívacích lišt a rámečků.
Výrobci používají kalená nerozbitná skla, aby se nemusela později měnit. Pokud jde o prosklení, lifestylové programy umožňují širokou paletu nápaditých provedení. Novinkou jsou termodveře s termoizolací.

Programy pro individualisty

Dělit přání uživatelů na klasická a moderní je trochu zjednodušené. Existují totiž další nepřeberné vize klientů, kteří přicházejí na to, že i jejich specifické požadavky a potřeby mohou být splněny. Vyžadují však návštěvu technika v bytě a sdělení maxima informací.

Prosklený rustikální styl dveří, model Palermo a kombinace tří druhů dýh, model Variant. Prosklený rustikální styl dveří, model Palermo a kombinace tří druhů dýh, model Variant.

Pak mohou vzniknout i takové typy dveří či kreace, jako např. jedno či dvoukřídlé atypické posuvné dveře do pouzdra, jejich prosklená varianta, prosklené dveře s fixní dveřovkou, dveře s úkosovou úpravou či dokonce celoskleněné dveře včetně obložkové zárubně.

Obložkové zárubně

Obložkové zárubně dnes nahrazují zastaralou formu ocelových futer. Výhodou je, že zárubeň se vsazuje až ve finále stavby či rekonstrukce. Můžeme se tedy o typu zárubně rozhodnout již v souladu s ostatními bytovými prvky. Při stavbě a rekonstrukci není zárubeň vystavena rizikům mechanického poškození.


Další důležitou výhodou je možnost výškové adaptace při umístění nestejnorodých podlah. Zárubně se vyrábějí v několika typech, liší se vzhledem k velikosti pohledové obložky. Standardně se vyrábějí pro sílu stěny 75 mm do 340 mm. Lze vyrobit na speciální přání zákazníka i zárubeň do 600 mm.