Eileen Gray 

Eileen Gray se narodila roku 1878 v irském hrabství Wexford. Od roku 1898 do roku 1902 studovala výtvarné umění na Slade School v Londýně a v roce 1900 poprvé se svou matkou navštívila Paříž, aby shlédla Světovou výstavu. Město na ni udělalo obrovský dojem a v roce 1907, podporována rodinnými financemi, se přestěhovala do bytu v rue Bonaparte 21, který s přestávkama obývala až do své smrti.
V roce 1910 se přestala zabývat výtvarným uměním a zaměřila se netechniku výroby lakových předmětů, které se učila v Paříži u japonského mistra Seiza Sugawary. Ručně zhotovený nabytek Eileen Grayové měl dokonalou povrchovou úpravu a jeho barevná paleta byla omezena na černou, hnědou a další tmavé odstíny.

Eileen Grayové své dílo poprvé předvedla v roce 1913 na každoroční výstavě Salon umělců-dekoratérů, díky který získala první významnou zakázku od majitele módního krejčovského salonu a sběratele Jacquesa Douceta. Vytvořila pro něj mimo jiné i červený lakový stolek s visícími černými střapci, zjevně inspirovaný francouzským nábytkem 18. století.
Ve dvacátých a třicátých letech Eileen Grayová navrhovala interiéry pro okruh pařížských klientůa používala v nich velké množství různých neobvyklých a exotických materiálů a předmětů – např.: pergamen a pštrosí vejce.